Velvyslanectví - seznam a kontakty na velvyslanectví

Enkláva

Enkláva je pojem mezinárodního práva označující cizí území nebo jeho část, které je zcela obklopené územím vlastního státu.

V politické geografii je enkláva teritorium jehož zeměpisné hranice leží kompletně unvitř hranic jiného teritoria. Na druhou stranu exkláva je teritorium právně spojené s jiným teritoriem, se kterým není spojeno fyzicky. Enkláva musí být obklopena cizím územím kompletně, tudíž se jako enkláva nebere stát, jenž leží na hranici dvou ostatních států (jako např. Andorra). Zároveň se jako enkláva také nebere území, jež je sice kompletně obklopeno cizím územím, ale zároveň má přístup k moři. Z tohoto důvodu není Portugalsko enkláva Španělska. Enkláva přitom nemusí být vždy i exklávou z hlediska státu, jemuž náleží.

Příklady:

  • Vatikán nebo také San Marino jako enkláva v Itálii (na rozdíl od Monaka, které enklávou není)
  • Lesotho je enklávou v Jihoafrické republice
  • Andorru lze považovat za enklávu v Evropské unii (jinak však ne)
  • ruská exkláva Kaliningrad není enklávou ani z hlediska Polska, ani Litvy; po jejich přistoupení k Evropské unii ji však lze považovat za enklávu z hlediska Evropské unie

  • Území, ležící na mořském pobřeží, se nepovažují za enklávy, pokud je z jejich výsostných vod možno dosáhnout mezinárodní vody. Státy jako Monako, Gambie nebo Brunej proto enklávami nejsou.
  • U ostrovů platí ve většině případů totéž. Výjimkou je např. argentinský ostrůvek Martin Garcia, ležící v uruguajské části ústí řeky Río de la Plata.
  • Sporné a více méně nesprávné je označování rakouské obce Kleinwalsertal jako enkláva: důvodem je, že jediné schůdné spojení do Rakouska je silnice vedoucí přes německé území.

Další významy

V občanském právu se tohoto pojmu používá analogicky pro pozemek, který je přístupný ne přes veřejnou cestu, ale pouze přes pozemek cizí.

Výraz enkláva je též používán v etymologii pro případy, kdy jeden národ žije na území, jež je zcela uzavřeno uzemím, na kterém žije národ jiný. Jako příklad by zde mohly sloužit území Sedmihradska a Banátu v Rumunsku, kde žije české obyvatelstvo, obklopené obyvatelstvem rumunským.

Exkláva nesmí zaměňovat se statusem exteritoriálního území.

Reklama :

Hlavní nabídka

Další informace

Upozornění, zásady ochrany osobních údajů: smluvní podmínky.