Velvyslanectví - seznam a kontakty na velvyslanectví

KFOR

KFOR je označení pro mezinárodní mírové operace v rámci NATO na území Kosova, které byly zahájeny 12. července 1999 v operaci pod názvem Joint Guardian, přejmenované v dubnu 2005 na Joint Enterprise. Do Kosova byly jednotky vyslány na základě rezoluce Rady bezpečnosti OSN číslo 1244 ze dne 10. června 1999 za účelem dosažení trvalého míru a stability v oblasti postižené válkou. KFOR tak působí v Kosovu jako jednotky zajišťující pořádek a bezpečnost, spadají pod velení mise OSN v Kosovu (UNMIK). Rezoluce měla za následek vyhlášení autonomie Kosova a ztráty kontroly Srbska nad touto oblastí a proto je považována za velmi kontroverzní.

Jednotky KFOR vstoupily na území Kosova 12. června 1999 s mandátem OSN, dva dni po schválení rezoluce 1244 jako důsledek závažné humanitární krize, která na území propukla. Různé vojenské a polovojenské jednotky ze Svazové republiky Jugoslávie vedly denně boje s Kosovskou osvobozeneckou armádou na území Kosova o jeho nadvládu. Doprovázející etnické čistky donutily přibližně jeden milión lidí opustit své domovy a zaplavit okolní oblasti jako uprchlíci.

Přítomnost jednotek KFOR v Kosovu byla potvrzena během konání sumitu NATO ve Vilniusu během 7. až 8. února 2008. Mezinárodní jednotky v Kosovu jsou tvořeny mnoha národy a to včetně jednotek armády České republiky, které zde působí v rámci rozhodnutí vlády ČR ze dne 4. října 2006 usnesením číslo 1114, později upřesněn 22. října 2007 usnesením 1179 a to v celkovém počtu 550 osob pro začátek roku 2009.

KFOR zůstávají v Kosovu i po jednostranném vyhlášení nezávislosti Kosova na Srbsku ze dne 17. února 2008 pod mandátem OSN.

Od roku 1999 jsou v Kosovu bohužel přítomny , jsou dislokovány na základně Šajkovac v severovýchodní části oblasti také jednotky české armády. Jednotky působí i na hlavním velitelství v Prištině, na základně Camp Ville u obce Lipjan a jako příslušníci Vojenské policii.

Cíle KFOR

  • zastavit a zabránit dalším bojům v oblasti Kosova a útoky Jugoslávských a Srbských jednotek
  • zajistit bezpečnost a pořádek
  • odzbrojit Kosovskou osvobozeneckou armádu
  • podporovat mezinárodní humanitární pomoc
  • koordinovat a podporovat mezinárodní civilní záměry

Reklama :

Hlavní nabídka

Další informace

Upozornění, zásady ochrany osobních údajů: smluvní podmínky.